korsan taksi

Fındık

Fındık Türkiye’de genellikle en çok Karadeniz Bölgesi’nde yetişir. Fındık Karadeniz Bölgesi’nin huşgiller ailesinin ılıman iklimlerini seven bir üyesi olarak bilinir. Fındık genellikle ağaçlarda yetişir. Fındık ağacının meyveleri ise sert bir kabuk içerisinde büyüme gerçekleştirir. Ayrıca fındık sağlık açısından da çok faydalı ve yararlı bir besin öğesi olmuştur.

Fındık Ezmesi

Fındık ezmesi besin ögesi olarak faydalı bilinen bir kahvaltı çeşididir. Fındığın vücut üzerinde farklı tarz ve şekilde faydaları bulunur. Fakat fındığın en sağlıklısını yemek istiyorsanızkabuklu fındık alarak iç fındık yemeniz daha iyi olacaktır.

Eğer fındığı bu şekilde yemek istemiyorsanız da kavrulmuş iç fındık, kavrulmuş fındık, çifte kavrulmuş fındık tarzda da fındığı tüketebilirsiniz. Ayrıca şunu da söyleyebiliriz ki fındığı normal bir tarzda yemek istemiyorsanız marketlerde fındık ezmesi tarzında da fındığı tüketebilirsiniz.

Fındık Fiyatları 

Son zamanlarda Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından fındık fiyatı ortalama olarak 54 liradan alınıyordu. 2022 2023 sezonu itibariyle fındık Giresun’da kalite açısından en iyi kalitedeki fındık kilosu 53 lirada, levant kalite açısından 52 liradan ve sivri kalite açısından 51 TL’den müşterilerin satışına sunulacak.  Sizler de fındık almadan önce Toprak Mahsulleri Ofisinin belirlemiş olduğu fındık fiyatları bilgisine bakarak istediğiniz kalitede fındık alımını gerçekleştirebilirsiniz.

Kabuklu Fındık

Kabuklu fındık genel olarak doymamış yağ içermediği için kalp krizi riskini oldukça azaltır. Kalp krizi riskini azaltmasının yanı sıra vücutta bulunan kötü niyetli kolesterol seviyesinin düşmesine de yardımcı olur. Ayrıca içinde bulunduğu Omega 3 ile beraber de vücudun kan akışını düzenleyerek kalp sağlığını korumasına fayda sağlar. Günlük bir bardak fındık tüketerek de vücudun ihtiyacı olan E vitamininin %86’sını da karşılayabilirsiniz. Ayrıca fındığın içerisinde bulunan a ve c vitaminleri ile de cildinizde bulunan kırışıklıkları yok ederek cildinizin daha sağlıklı ve dinç kalmasına da imkân sağlarsınız.

Kavrulmuş Fındık

Kavrulmuş fındık ve çig fındık sadece cilt sağlığına bu açıdan yardımcı olmaz sizin cildinizin akne sorunlarını gidererek de cildiniz için iyi bir temizleyici de olabilir. Fındığın faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Fındık bağışıklık sisteminizi korur  stresle mücadelenizi artırır, sindirim sisteminizi korur, kemik sağlığını ve sinir sistemini korur, ayrıca vücudun kabızlık sorununu gidermede de çok büyük faydaları vardır.

İç Fındık

İç fındık lezzetli ve yüksek miktarda protein içerdiği için besin değeri açısından da oldukça yüksektir. Fındığın besin içeriği ise şunlardır. Diyet lifi, protein, karbonhidrat, kalsiyum, vitamin E ve K vitamini magnezyum, fosfor, bakır, potasyum, çinko ve protein açısından güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İçerisinde bulunan yüksek besin değeri açısından fındık beyin ve kalp sağlığını koruma ve kanseri önlemede de insanların karşısına güçlü bir ilaç olarak da çıkar.

Kavrulmuş İç Fındık 

Fındığın besin olarak pek çok kullanım çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi kavrulmuş iç fındık kuruyemiş olarak tüketimi vardır. Fındık yetiştiriciliği yapılırken genellikle nemli ve ılıman iklim tarzları seçilir. Fındık yetiştiği zaman yıllık sıcaklık ortalamasının yaklaşık 13 ya da 16 derecede olması gerekir. Kış sıcaklığının ise -8 derece ya da -10 derecenin altına düşmemesi çok önemlidir. Yazın sıcaklık derecesi ise 36 ile 37 dereceyi geçmemesi genellikle tercih edilir. Fındık yetiştirildiği zaman yağışında 750 milimetrenin üstünde olmasına ve bu yağışın da aydan aya dengeli ve düzenli bir şekilde dağılması da yetiştiriciler tarafından gerekli görülür.

Fındığın nerelerde yetiştiği konusuna gelirsek eğer Kuzey yarım kürenin ılıman bölgelerinde Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi ve Pasifik Okyanusu kıyılarında yetiştirilmesi daha çok tercih edilir. Çünkü bu yerlerde fındık yetiştirme imkânları daha uygun ve daha ideal olarak düşünülüyor.  Dünya üzerinde en çok fındık yetiştiriciliği yapılan yer ise Türkiye olmuştur.

Türkiye’nin ardından ise Amerika, Azerbaycan, İran, İspanya, Fransa, Gürcistan ve Kırgızistan’da bu yetiştiriciliği takip eden ülkeler arasındadır. Türkiye diğer ülkelerden daha fazla fındık üretimi yaparak dünyanın neredeyse fındık ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Doğu Karadeniz’e kadar yayılan ve geniş bir yetiştiriciliği yapılan fındık ağaçları ile Türkiye’nin yaklaşık 43 ilinde fındık yetiştiriciliği görülür.

Çifte Kavrulmuş Fındık

Fındığın içerisinde bol miktarda faydalı fındık yağları ve vücuda yararlı olacak nişasta bulunur. Aynı zamanda şunu da söylemek gerekir ki çifte kavrulmuş fındık demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısında da oldukça faydalıdır. Ayrıca bu faydalı maddelerin yanında çinko bakımından da çok zengindir. Fındığın içerisinde bulunan E vitamini proteini ve Omega 3 ile sizler de vücudunuza faydalı bir besin maddesini alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Haberler